تعبیر خواب

1

تعبیر خوابتعبیر خواب sleep

تعبیر خواب

تعبیر خواب در بین ملل مختلف به دلیل توجیه خاص مردم به آگاهی از آینده که گمان دارند رؤیا نوعی پیشگویی از آینده میباشد، مورد نظر قرار گرفته است. ملل مختلف بنا به شیوه ی برخورد خاص خود با وقایع به تعبیر خواب و تفسیر خوابها پرداخته اند و این مقوله سابقه ای دیرینه دارد.

در ایران نیز مانند سایر ملل جهان از دیرباز توجه زیادی به رؤیا گردیده است و منابع فراوانی در تعبیر خواب وجود دارد. در گذشته که به رؤیا با اعتقاد به اینکه ریشه در مسائل ماورء الطبیعه دارد برخورد می گردید مضامین تعابیر صورت خاصی داشت که در ارتباط مستقیم با مذهب قرار می گرفت، اما امروزه با گسترش دامنه علم روانشناسی و آگاهی از ویژگیهای ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه انسان، تعبیر خواب به گونه ای دیگر تعبیر می شود.

حقیقت خواب
قبل از هر چیز لازم است بدانیم حقیقت خواب چیست. خواب یكی از آیات و نشانه‌های خداوند است. هنگامی‌كه انسان به خواب فرومی‌رود، روحش از پنجره جسم خارج شده و به طرف عالم بالا و آسمان‌ها به پرواز درمی‌آید و هر آنچه را كه روح در این سیر و سیاحت مشاهده می‌كند، به شكل خواب در ذهن شخص مجسم می‌شود. سیدنا عمر فاروق، رضی‌الله‌عنه، می‌فرماید: «آدمی چون به خواب می‌رود، روحش به‌طرف آسمان عروج می‌‌كند. پیش از رسیدن روح به آسمان،‌ هر آنچه را شخص در خواب می‌بیند، «حُلم» است [که تعبیری ندارد]؛ اما آنچه پس از رسیدن روح به آسمان ‌می‌بیند، «رؤیا» است ـ  که این خواب صحیح و درست است ـ».(ظاهری، الإرشادات فی العبارات: ص11)
در قرآن كریم چندین واژه برای خواب آمده است، از جمله «حُلم» كه جمع آن «أحلام» است، همچنین «منام» و «رؤیا». در احادیث نیز واژه «رؤیا» آمده است، و از خواب‌های صادق و نیکو به «مُبشّرات» نیز یاد شده است، چنان‌که در حدیث شریف آمده است: «از نبوّت، جز مُبشّرات چیزی باقی نمانده است». به‌طورعام واژه «أحلام» برای خواب‌های بد و ناپسند به‌کار می‌رود و «رؤیا» برای خواب‌های صادق و نیکو.
در اصل علم تعبیر خواب از معجزات حضرت یوسف، علیه‌السلام، بود. رسول‌الله، صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم، نیز اغلب بعد از نماز صبح خواب‌‌های صحابه را تعبیر می‌كرد. خداوند متعال از میان امت رسول‌‌الله، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم، امام محمّدبن‌سیرین، رحمت‌الله‌علیه، را امام علم تعبیر خواب قرار داد، که علما تعبیرهای شگفت‌انگیز ایشان را گردآوری كرده‌اند. ابن‌سیرین می‌گوید که لازم نیست هر خوابی را كه انسان می‌بیند دنبال تعبیر خواب آن باشد، بلكه خوابی شایسته تعبیر است كه از طرف الله تعالی به انسان نشان داده شود، و آن خوابی است که فرشته مأمور خواب‌ها، «روحائیل»، آن را از لوح محفوظ به انسان نشان می‌دهد.(همان: 12) علاوه‌بر ابن‌سیرین، بسیاری از علمای این امت نیز به‌طور خدادادی با علم تعبیر خواب مناسبت داشته و دارند و وقتی خوابی برای آنان بازگو شود، تعبیر خواب آن به ذهن‌شان القا می‌گردد.(همان)

---------------------------

نمونه تعبیر خواب:

تعبیر خواب بچه

تعبیر خواب سگ

تعبیر خواب مار

تعبیر خواب مرده

تعبیر خواب موش

تعبیر خواب گربه